+90312446 2525

Çocuğunuzun Narsist Olmasını İster Misiniz?

Çocuğunuzun Narsist Olmasını İster Misiniz?

Yeni araştırmalara göre, çocuklarına “aşırı değer veren” ebeveynlerin, – saldırganlık ve şiddetle bağlantılı bir özellik olan – narsizm olasılığı çok daha yüksek çocuklar yetiştiriyor. Narsizm kökenlerini inceleyen ilk boylamsal çalışma, ebeveynlerin çocuklarına aşırı değer vermesinin, narsizm riskini arttırdığını ortaya koydu. Bu sonuç, narsizmin kökenleri konusunda psikoanalitik kuramdan ziyade, sosyal öğrenme kuramını destekliyor.

Columbus, Ohio’da bulunan Ohio Eyalet Üniversitesi’nde iletişim ve psikoloji alanında öğretim görevlisi olarak çalışan Brad J. Bushman, Medscape Medical News’e verdiği röportajda şöyle diyor:

"Çocukların, hiçbirşey yapılamayacak şekilde doğuştan narsist olmadığını bilmek gerekir. Bunun yerine, asıl önemli olan ebeveynlerin çocuklara nasıl davrandığıdır". Çalışma, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiri Kitabı’nda 9 Mart tarihinde çevrimiçi olarak yayımlandı.

Batıya Ait bir Durum

Dr. Bushman’a göre, narsizm düşük empati düzeyleri ve yüksek saldırganlık ve şiddet düzeyleri ile ilişkilidir.

Dr. Bushman sözlerine şöyle devam ediyor: "Narsisler hak ettiklerini düşündükleri ayrıcalıklı muameleyi görmediğinde, öfkelenir ve saldırganlaşır; agresif bir tavırla başkalarına patlar."

Ona göre, hırsızlar, tecavüzcüler ve katiller en yüksek narsizm düzeylerini sergiler. Daha önceki araştırmalar, narsizm düzeylerinin erkeklerde kızlara göre daha yüksek olduğunu; narsizm düzeylerinin yaşla azaldığını; ve narsizm düzeylerinin, toplum yaşamına odaklanan Doğu ülkelerine göre, bireyselliğe odaklanan Batı toplumlarında daha yüksek olduğunu belirlemiştir.

Narsizmin olumsuz etkileri hakkında çok fazla bilgi kaynağı bulunsa da, Dr. Bushman’a göre insanların nasıl narsis olduğu konusunda bilinen çok az şey var. Araştırmacılar, narsizmin nedenini en iyi açıklayan temel kuramı belirlemeye çalışmıştır. Bu kapsamda değerlendirilen kuramlar, çocukların ebeveynlerin aşırı değer verme davranışı sonucunda narsizme yaklaştığını öne süren sosyal öğrenme kuramı ile çocukların ebeveynlerin sıcaklık göstermemesi sonucunda narsizme yaklaştığını ortaya koyan psikoanalitik kuram olmuştur.

Çalışmaya 7 ila 11 yaşlarında 565 çocuk katılmıştır. Dr. Bushman’a göre, bu yaş dönemi gelişim açısından kilit önem taşımaktadır.

"Çocuklar bu yaşta kendilerini başka çocuklarla karşılaştırmaya başlıyor. 7 yaşından önce, tüm çocuklar narsis; düşünebileceğiniz her alanda – müzik, spor, matematik, vb. – harika ve mükemmel olduğunu düşünüyor."

Çalışmadaki çocuklar, narsizmi, öz saygıyı ve ebeveynlerin sıcaklığını ölçen sorulara yanıt vermiştir. Çalışmada, 415 anne ve 290 baba da yer almıştır.  Bu ebeveynlere, çocuklarına aşırı değer verme davranışı ve çocuklarına yönelik sıcaklık düzeyleri hakkında sorular sorulmuştur. Ayrıca, ebeveynler kendi narsizm düzeylerini ölçen sorulara da yanıt vermiştir.

Katılımcılar, soruları 6 aylık aralıklarla dört dalga halinde yanıtlamıştır. Çalışma, anne  veya baba  tarafından gelen aşırı değer vermenin çocuk narsizmine öncülük edebildiğini ortaya koymuştur. Dr. Bushman, “Bu da, yönün çocuktan ebeveyne değil, ebeveynden çocuğa doğru ilerlediğini gösteriyor,” diyor.

DEĞERLENDİR
TOPLAM 0 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Randevu ve İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525