Dr. Ertuğrul Güler

  >  Çocuk Gelişimi   >  Çocuklarınızı şımartmaktan kaçınmak için 7 yöntem
çocuklarda şımarıklık

Çocuklarınızı şımartmaktan kaçınmak için 7 yöntem

Sevginin sınırı yoktur değil mi? Yanlış! İyi huylu bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, bazı kurallar belirlemeniz gerek. Kötü davranışları bu 7 adımla başlangıçta tespit edin ve durdurun:

1. Net, basit sınırlar belirleyin

Şöyle düşünün: Yoruma imkan vermezseniz, sonrasında yapacağınız tartışmaları da önlemiş olursunuz.; “Tabii, kurabiye alabilirsin”… (ikinci kurabiyenin de sorun olmayacağına dair umut verilmiş olur) ve “Bir tane kurabiye alabilirsin ama ikincisini isteme. Sadece bunu yiyeceksin”; arasındaki fark büyük.

2. Ne olursa olsun bu sınırlara uyun

Bir tane gerçekten bir tane anlamına gelsin. Hepimize olmuştur: Bir tane kurabiyeden fazlasını yiyemezsin deriz, sonra da kendimizle ilgili şüpheye düşeriz. Buradaki püf noktası, olaya uzun süreli bir bakış açısıyla bakabilmektir. Belki de ikinci bir kurabiye sorun olmazdı ama bir sınır koyduğunuzda her seferinde sorgulanmak mı istiyorsunuz? Hikayenizi değiştirirseniz böyle olacak.

3. Yalvarmaya asla kanmayın

Bu oldukça kolaydır. Kandığınızda çocuğunuza yalvarmanın işe yaradığını öğretmiş olmaz mısınız?

4. Çocuğunuz sizi ikna etsin

Sizin emin olmadığınız bir şey istiyorsa, iddiasını savunmasını isteyin. En sevdiği televizyon programını mı izlemek istiyor? Oyuncaklarını topladığını,ödevini yaptığını veya zamamnında uyuyacağını söylüyorsa rahatlıkla evet diyebilirsiniz.

5. Eğlenceden önce ev işlerinin yapılması gerektiğini öğretin

Yumuşak davranarak çocuğunuza iyilik yapmış olmuyorsunuz. Araştırmalara göre ev işleri ve sorumluluklar konusunda katı olmak, çocuğunuzun sinir bozukluklarıyla başa çıkma becerisini geliştirir. Yeni yürümeye başlayan bir çocuk bile oyuncaklarını toplamak veya ortalığı karıştırdıktan sonra toplama konusunda size yardımcı olmak gibi ev içerisindeki basit işleri yapabilir.

6. Hayal kırıklığına uğratmaktan korkmayın

Çocuklarımızı üzgün görmeyi hiç sevmiyoruz ama Stones en doğrusunu söylemişti: Her zaman istediğini elde edemezsin. Hayal kırıklığını kabul etmeyi öğretmek çocuğunuza hayatının ilerki dönemlerinde duygusal stresle başa çıkma becerileri kazandırır.

7. İstekleri için uğraşsınlar

Pek çok uzmana göre, çocuklar bir şeye kolay kavuştuklarında şımarıyor ve her şeyin kolay elde edildiğini sanmaya başlıyorlar. Çocuğunuz yeni bir oyuncak istiyorsa iyi davranış için bir ödül sistemi geliştirin ve oyuncağı aşama aşama kazanmasına izin verin.

Post a Comment