+90312446 2525

6-9 Ay Beslenme

6-9 Ay Beslenme

6-7-8-9 Ay Bebek Beslenmesi

6. aydan itibaren katı gıdalara başlanabilir. Daha az alerjik olması nedeniyle sütlü pirinçli mamalar tercih edilebilir. Bu aydan sonra kahvaltı başlanabilir. Ayrıca ekmek ve çorbalar da verilebilir. Hazırlanan yiyecekler tuzlu ve baharatlı olmamalı iyice ezilmelidir. (mümkünse rondo vb. araçlar kullanılmamalıdır.).

Kahvaltı Hazırlama: Yumurta kaynatılır(tam pişmiş). Yumurta sarısının 1/8 kadarıyla başlanır. Zamanla miktarı arttırılır. İçin bir tatlı kaşığı kadar akşamdan tuzu alınmış beyaz peynir ilave edilir. Peynirinde miktarı zamanla arttırılmalıdır.

Bir kibrit kutusu büyüklüğüne kadar çıkılabilir. 2-3 tane bebe bisküvisi konulur. Biberon maması veya taze meyve suyu veya meyve püresi ile ıslatılarak ezilir. (1 yaşına dek yumurta beyazı,bal ve inek sütü kullanmayınız).

6-7-8-9 Beslenmesinde Çorbalar

Yayla Çorbası:

¾ su bardağı yoğurt, ½ su bardağı su, 1 yemek kaşığı pirinç, 1 çay kaşığı sıvıyağ, 1 çay kaşığı un, pirinç ayıklanır, yıkanır ve su ile haşlanır. Ilımaya bırakılır, yoğurt ve ezilmiş un eklenir. Karıştırılarak pişirilir ve yağ eklenir.

Tarhana Çorbası:

1 su bardağı su, ½ yamak kaşığı tarhana, 1 tatlı kaşığı sıvıyağ, tarhana soğuk ile ezilir ve karıştırılarak pişirilir, yağ eklenir. (Tarhana acısız olmalıdır).

Sebze Çorbası:

1 küçük patates, ¼ kabak, ¼ havuç, 2-3 yaprak ıspanak (8. aydan sonra konulmalıdır). 1 çay kaşığı sıvıyağ, 1 su bardağı su.

Sebzeler yıkanır. Kabuklu sebzeler soyulur ve doğranır. Küçük bir tencerede kaynamakta olan suya atılır. Su sebzelerin üzerini örtecek kadar olmalıdır. Ateş kısılır, sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişmiş sebzeler ezilerek süzgeçten geçirilir. Yağ eklenir.

Mercimek Çorbası:

1 yemek kaşığı kırmızı mercimek, 1 su bardağı su, 1 çay kaşığı sıvıyağ, mercimek ayıklanır, yıkanır ve kaynamakta olan suya eklenir. Ateşin altı kısılır, mercimekler yumuşayıncaya kadar pişirilir, ezilir, yağ eklenir.

ÖRNEK MENÜ

 • Kalkınca: Anne sütü veya biberon maması,
 • Sabah: Kahvaltı(yumurta sarısı, beyaz peynir, bebe bisküvisi),
 • Ara: Anne sütü veya biberon maması,
 • Öğle Çorba, ekmek içi, yoğurt,
 • Ara: Meyve püre,
 • Akşam: Kaşık maması,
 • Yatarken Anne sütü veya biberon maması.

7. ve 8. Ay Bebek Beslenmesi

Bu aydan sonra etler (dana , hindi, tavuk) ve sebze püreleri verilebilir. 7. aydan sonra anne sütü ile beraber çocuğun besin gereksinimlerini karşılamak için ek gıdalar yeterli miktarda alınmalıdır. Sebze pürelerine etler de katılarak verilebilir. 8. aydan sonra meyvelerden portakal ve mandalina, sebzelerden domates ve ıspanak verilebilir.

Etleri Hazırlama: Yağsız dana eti kıyma şeklinde çorbalara ve sebze pürelerine ilave edilerek başlanabilir. Tavuk ve hindi eti önce haşlanır. Daha sonra küçük parçalara ayrılarak yiyeceklerine ilave edilebilir.

8. aydan sonra yağsız dana etinden iki veya üç kez çekilmiş kıyma ile yapılan baharatsı, tuzsuz ve soğansız köfte verilebilir.

Sebze Püre Hazırlama: Sebzeler (kabak, havuç, patates, enginar, yeşil fasulye, bezelye) iyice yıkanır. (domates ve ıspanak 8. aydan sonra kullanılmalıdır.) kabukları soyulur.2 su bardağı su, 1 orta boy havuç, 1 küçük boy patates, 1 küçük boy kabak ile başlanır. (bebek bunları alınca azar azar diğer mevsim sebzelerinden ezilerek püre kıvamına getirilir. Üzerine 1 tatlı kaşığı zeytin yağı eklenir. Gerekirse et de eklenebilir.

ÖRNEK MENÜ

 • Kalkınca: Anne sütü veya biberon maması,
 • Sabah: Kahvaltı (istenirse pekmez de eklenebilir),
 • Ara: Meyve püre,
 • Öğle Kıymalı çorba, ekmek içi, yoğurt,
 • Ara: Meyve püre,
 • Akşam: Etli sebze püre, ekmek içi, yoğurt,
 • Yatarken Anne sütü veya biberon maması.
Güncelleme Tarihi: 26.10.2019
Dr. Ertuğrul Güler
Editör
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
DEĞERLENDİR
TOPLAM 33 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525