+90312446 2525

Çocuklar için Fiziksel Aktiviteler

Çocuklar için Fiziksel Aktiviteler

Çocuklar için Fiziksel Aktiviteler

Her çocuğun büyüyüp gelişirken düzenli fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Tüm günü evde geçiren çocukların nasıl huzursuz olduğunu hepimiz gözlemliyoruz. Önemli olan çocuğa uygun fiziksel aktivite ve sporu tercih edebilmektir.

Aktif yaşam tarzını teşvik etmek çocuğun ömür boyu sağlıklı alışkanlıklar kazanmasında önemlidir. Sağlıklı bireylerin yetişmesi için küçük yaştan itibaren çocukların fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak ya da uygun fırsatları yaratmak önemlidir.

Fiziksel aktiviteler ve egzersizler çocukların sadece enerjisini harcaması değil aynı zamanda;

  • Kas ve kemik gelişimi
  • Kalp ve akciğer sağlığı
  • Genetik kolesterol ve diyabet yatkınlıklarının önlemesi için de önemlidir.

Ayrıca AAP spor hekimliği ve fitnes konseyi de her gün 20-30 dakika yapılan fiziksel etkinliklerin beyin fonksiyonlarının gelişimini desteklediğini işaret etmektedir.

Çocuklarda fiziksel aktiviteler nasıl olmalı?

  • 2-3 yaşında yapılandırılmamış denetimli etkinlikler uygun olacaktır. Koşma, salıncakta sallanma, yüzme, yuvarlanma, yürüyüş gibi etkinlikler yapılabilir.
  • 4-6 yaş çocukları daha uzun mesafeler yürüyebilecek düzeydedir. Dans, ip atlama, top oynama gibi etkinlikler yapılabilir. Kovalamaca seksek gibi oyunlar öğretilebilir.
  • 4 yaş sonrası uygun görülmekte programlar genellikle bu yaş sonrası için hazırlanmaktadır.
  • 7-9 yaş grubu için yüzme, jimnastik, bisiklete binme uygun etkinliklerdir. Takip ve denge gerektiren daha karmaşık etkinliklerle başa çıkabilirler. Katı kurallar ve baskı içermediği sürece, takım sporları bu yaş için eğlenceli olacaktır.

Healthy Children dergisinden alıntı yapılmıştır.

DEĞERLENDİR
TOPLAM 0 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525