+90312446 2525

Bebek Bakıcısı Seçimi

Bebek Bakıcısı Seçimi

Bebek Bakıcısı Seçimi

Günümüzde çalışan anne babaların en büyük sıkıntısı en değerli varlıkları çocuklarına kimin bakacağı konusunda yaşanıyor. Sürekli çalıştığım ailelerle de sık sık gündeme gelen bu konu hepimiz için tartışmalı bir konudur.

Bebeklik döneminden başlayarak çocukların bakım ve beslenme ihtiyaçlarının zamanında karşılanması kadar bakan kişi ile sağlıklı iletişim kurması da onların sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için önemlidir. Uygun koşullarda anne ile geçirilen bebeklik dönemi çocuk için en sağlıklısı iken günümüz koşullarında genellikle bu mümkün olamamaktadır.

Peki bu durumda anneanne ya da babaanne mi; yoksa bir bakıcı mı daha doğru bir seçimdir?

Bakan kişinin çocuğun ihtiyaçlarını zamanında karşılaması önemlidir. Anne babanın kurduğu düzeni sürdürmesi, çocuğu yanlış yönlendirmeden aktif iletişim kurması gereklidir. Bakıcı açısından da babaanne ve anneanne açısından da dezavantajlar yaşanabilmektedir. Örneğin bakıcılarda yaşadığımız en önemli sıkıntı güvenilirlik iken, babaanne va anneanneler söz konusu olduğunda böyle bir kaygı yaşanmamaktadır. Ancak bu durumda da torunlarının her isteğini yerine getirmeye çalışan büyükler, çocukların tutum farklılıkları arasında bocalamalarına neden olabilmektedir.

Bu nokta da doğru karar koşullarımıza göre değişmektedir.

Güvenilir bir bakıcı bulabiliyor muyuz, anneanne ya da babaannenin koşullarının torunlarına uzun süre bakmak için uygun mu, değerlendirip karar vermek çok önemlidir. Çünkü bakım ile ilgili sık değişiklikler çocuklar için doğru değildir.

Bakıcıya gönül rahatlığı ile çocuğumuzu bırakabileceğimiz kadar güvenebiliyor muyuz? Bakım, beslenme ve genel düzen konusunda bir düzen sağlayabiliyor muyuz? Bakıcı, anneanne ya da babaanne bizim kurallarımızı uygun hareket edebilecek mi? Anneanne ya da babaannenin sağlık durumu çocuğa bakabilecek kadar iyi mi?

Bakıcı, anneanne ya da babaanne çocuk ile aktif zaman geçirebilecek mi? Tüm bu soruları değerlendirdikten sonra kendi koşullarımıza göre bir seçim yapmamız uygun olacaktır. Bakıcıya bırakmak zorunda kaldığımız durumlarda güven konusunda yeterince rahat değilsek büyüklerin kontrolünde bir düzen oluşturmak da iyi olabilir.

Güncelleme Tarihi: 25.10.2019
Dr. Ertuğrul Güler
Editör
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
DEĞERLENDİR
TOPLAM 0 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525