+90312446 2525

Bebek Pudrası Güvenlimi?

Bebek Pudrası Güvenlimi?

Bebek pudrası güzel kokar, güzel de bir his verir ama ben bebek pudrasını tavsiye etmiyorum – Amerikan Pediatri Akademisi’nin de bu yönde bir tavsiyesi var.

Pudranın solunması, solunum sorunlarına ve ağır akciğer hasarına yol açabiliyor. Üstelik bebeğinizin pudrayı solumasını engellemek kolay değil.

Özellikle küçük, kolaylıkla solunabilecek parçacıkların bulunduğu talk pudraları en büyük endişe kaynağı. Parçacıkları daha büyük, daha kaba olan mısır nişastasının solunması daha zor olduğundan, kullanılması gereken durumlarda tercih sebebi olabilir.

Bebek pudrası bebeğim için güvenli mi?

Bebek pudrasının pişiği önlediğine veya pişiğe iyi geldiğine dair herhangi bir kanıt bulunmuyor.

Pişiği önlemek için en iyi yöntem, bebeğinizin poposunu bezi her değiştirdiğinizde temizlemek, nazikçe kurulamak ve ince bir tabaka halinde koruyucu merhem veya krem sürmek. Pudra kullanmak istiyorsanız, daha güvenli olan mısır nişastası bazlı bir ürünü tercih edin.

Pudrayı, bebeğinizden uzak bir yerde çalkalayarak elinize dökün. Bu işlemi asla bebeğinizin üzerinde veya yakınında yapmayın. Pudra kutusunu her zaman bebeğinizin ulaşamayacağı bir yerde tutun. Kutu düşüp, bebeğinizin soluyabileceği bir pudra bulutu oluşturabilir. Bazı durumlarda, boyun veya kasık kıvrımlarında ilaçlı pudra kullanabilirsiniz ama pudranın birikmemesine dikkat etmeniz gerekir.

Son olarak, tahrişi önlemek için, her bez değişiminde, bebeğinizin deri kıvrımlarında birikebilecek pudrayı dikkatli bir şekilde yıkayarak temizleyin.

Güncelleme Tarihi: 25.10.2019
Dr. Ertuğrul Güler
Editör
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
DEĞERLENDİR
TOPLAM 2 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525