+90312446 2525

Streptokok Boğaz Enfeksiyonu

Streptokok Boğaz Enfeksiyonu

Streptokok Boğaz Enfeksiyonu

Strep boğaz enfeksiyonu boğazda enflamasyon ve ağrıya yol açan bakteriyel bir enfeksiyondur. Bu sık görülen durumun nedeni grup A streptokok bakterileridir. Strep boğaz enfeksiyonu her yaştan çocuk ve yetişkini etkileyebilir. Ama en sık olarak 5 ile 15 yaş arası çocuklarda görülür (NLM, 2011). Hapşurma ve öksürme, enfeksiyonu kişiden kişiye bulaştırabilir.

Streptokok Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Antibiyotikler

Strep boğaz enfeksiyonu tanısı konursa doktorunuz tedavi etmek için bir antibiyotik yazar. Bu ilaçlar bakterinin ve enfeksiyonların yayılmasını önler. Strep enfeksiyonu için en sık kullanılan ilaçlar penisilin ve amoksisilindir.

Enfeksiyonu tamamen öldürmek için antibiyotik tedavi rejiminizi bitirmeniz önemlidir. Bazı kişiler durumları iyiye gittiğinde ilacı almayı keser. Bu durum nükse neden olabilir ve belirtiler geri gelebilir.

Evde Bakım

Antibiyotikler dışında çeşitli evde bakım tedavileri Strep boğaz enfeksiyonu belirtilerinde düzelme sağlayabilir. Bu tedaviler arasında şunlar vardır:

  • Ilık sıvılar içme (limonlu su ve sıcak çay),
  • Boğazı uyuşturmaya yardımcı olması için soğuk sıvılar içme,
  • Bir soğuk buğu nemlendirici kullanma,
  • İbuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler kullanma,
  • Pastil emme,
  • Bir bardak su karışımına yarım çay kaşığı tuz ekleyip gargara yapma.

Streptokok Boğaz Enfeksiyonu ve Okul

Boğaz enfeksiyonlarinda çocuklar tedaviye başladıktan 12 saat sonra okula gidebilir. Daha önceki yillarda bilgimize göre, boğazında AGBHS (beta enfeksiyonu) üreyen çocuklar bulaştırıcılığı engellemek için, tedaviden 24 saat sonra okula gidebilir önerisinde bulunuyorduk. Yeni bir çalışmaya göre akşam 5'ten önce ilk antibiyotik dozunu alan ve ateşi düşüp genel durumu iyi olan çocuklar ertesi sabah okula gidebilir deniliyor.

DEĞERLENDİR
TOPLAM 1 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525