+90312446 2525

Çocuklarda Röntgen Işını

Çocuklarda Röntgen Işını

Çocuklarda Röntgen Işını

Phoneix Children’s Hospital sponsorluğunda düzenlenen bir toplantıda,uzmanlar tanısal amaçla verilenröntgen ışınlarının yıllar sonra çocuklarda kanser riskini arttırdığını söylediler ve aşağıdaki uyarıları dile getirdiler.

1 yaşindaki bir çocuğun aynı dozda radyasyon alan 50 yaşındaki bir erişkine göre kansere yakalanma oranı 10-15 kat fazladır.

Basit bir akciğer filmi ile alınan radyasyon 2-4 günlük doğal radyasyona maruz kalmakla eştir – Otuz dakikalık bir kalp kateterizasyonu ile alınan radyasyon miktarı 4.3 yıl doğal radyasyona maruz kalmakla eşitir.

Bir karın bilgisayarlı tomografisi ile alınan radyasyon miktarı 3.3 yıllık doğal radyasyona maruz kalmakla aynıdır. Hayatın birinci yılında çekilen bir Karın tomografisinini ölüm riski 1:1000 dir ve bu bisiklet kazalarıyla,boğulmalarla ve tıbbi nedenlerle gerçekleşen ölümlerden fazladır.

Bilgisayarlı tomografi ile karşılaştırıldığında daha düşük dozlarda radyasyona maruz kalmalarına rağmen, atom bombasından sonra hayatta kalan insanlar da devam eden 50 yıllık çalışmalar aşırı kanser ve ölümlerin olduğunu göstermektedir.

Radyasyon Riski Nasıl Azaltılır?

  • Tanısal amaçlı radyolojik tetkiklerin sınırlandırılması ve çok gerekli olmadıkça bu tür tetkiklerin istenmemesi,
  • Tetkiklerin sık aralarla tekrarlanmaması,
  • Mümkünse MR ve ultrasonografinin tercih edilmesi.

Bazen bu tür tetkiklerin yapılması kaçınılmaz ve hayat kurtarıcı olabilir, ancak tekiklerin gerekliliğini ve yarar/zarar oranını doktorunuzla tartışmaktan çekinmeyiniz...

Güncelleme Tarihi: 25.10.2019
Dr. Ertuğrul Güler
Editör
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
DEĞERLENDİR
TOPLAM 7 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525