+90312446 2525

Bebek Tırnakları Nasıl Kesilir?

Bebek Tırnakları Nasıl Kesilir?

Bebek Tırnakları Nasıl Kesilir?

Bebek bakımında en önemli şeylerden biri tırnak kesimidir bu yüzden haftalık olarak bebeğinizin el tırnaklarını aylık olarakta ayak tırnaklarını kesmeniz gerekir. Yeni doğan bebeğinizin tırnaklarını kesmenin için 4 adım rehberimizi okuyun.

Öncelikle bilmeniz gereken bebeğinizin tırnaklarını kesmenin en iyi zamanı banyo sonrası ve bebeğiniz uykuda olduğu zamandır. Dikkatli bir şekilde bebeğinizin tırnaklarını kestiğinizde, bebeğinizin tırnak bakımı 30-35 dakikanızı alır.

Bebeğinizin banyosundan sonra tırnaklarını kesmek istiyorsanız en doğru zamanı seçmişsiniz demektir. Bebeğinizi rahat bir yere yerleştirin, birinden yardım alıp bebeği tutmasını isteyebilirsiniz. Bebeğinizin dikkatini bir oyuncağa yönlendirirseniz tırnak kesimini daha kolay ve doğru yapabilirsiniz.

Tırnakları kısa tutun: Bebeğinizin tırnakları yumuşak olsa da, derisini çizebilir! Tırnakları sık sık keserek, keskin köşelerin oluşmasını önleyin.

bebeğinizin tırnaklarını keserken ne yapmak gerekir?

Doğru araçları kullanın: Bebeğinizin minicik parmaklarına göre üretilmiş bir tırnak makası veya törpü alın.

bebek tırnağı nasıl kesilir?

Doğru zamanlama: Bebeğinizin tırnaklarını o uyurken veya mama yerken dikkati dağıldığında kesin. İpucu: Tırnakların en yumuşak olduğu zaman banyodan hemen sonrasıdır.

bebek tırnağı kesme

Bebeğinizi Sıkı Tutun: Bebeğinizin elini tutun, tırnak pedini tırnaktan uzak bir noktaya bastırın ve tırnağı kıvrımı boyunca dikkatli bir şekilde kesin.

bebek tırnağı kesme

Hazırlıklı Olun: Bebeğinizin derisini kesecek olursanız, kesiğin üzerine iki üç dakika boyunca veya kanama durana kadar bir bez bastırın.

tırnak kesme

Ayak parmaklarına dikkat edin: Bebeğinizin ayak tırnaklarının, el tırnakları kadar sık olmasa da kesilmesi gerektiğini unutmayın.

Güncelleme Tarihi: 25.10.2019
Dr. Ertuğrul Güler
Editör
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
DEĞERLENDİR
TOPLAM 3 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525