+90312446 2525

Çocukları Güneşten Koruma

Çocukları Güneşten Koruma

Çocukları Güneşten Koruma

Birçok araştırma güneş yanığı ile kanser arasında ilişki olduğu ve güneşin zararlı ışınlarınin cildin çabuk yaşlanmasınada neden olduğu göstermektedir. Bu nedenle, bu yazıda hem sizin hemde çocuklarınızın güneşin zararlı ışınlarından nasıl korunmanız gerektiğine dair ipuçları vereceğim.

5 aylık bebeğinizle birlikte güneş altında sahildesiniz, bebeğinize güneş kremi sürmeli misiniz?

Hayır, en iyi yaklaşım 6 aylıktan küçük bebekleri direk güneşe maruz bırakmamaktır. Özellikle güneş ışınlarının en güçlüğü olduğu Saat 10:00 ila 16:00 saatleri arasında güneşten uzak tutmalısınız.

Güneş koruyucular hem çocuklar hem erişkinler için önerilmektedir, peki bebeği farklı kılan nedir?

Bebek derisi yetişkinlerle karşılastırıldığında, daha az gelişmiş ve vücut ağırlığına göre daha fazladır. Bu nedenle, bebeğinizin, güneş kremleri içerisindeki kimyasal maddelere maruz kalma olasılığı daha yüksektir. En iyi koruyucu göldedir. Eğer doğal bir gölge yoksa kendi gölgenizi yaratın. (Şemsiye, bebek arabasının gölgeliği).

6 Ay ve daha büyük bebekler için hafif, rahat bol pantolon ve uzun kollu tişörtler gibi tüm vücudu koruyacak giysiler giydiriniz ve Siperlikli bir şapka(mümkünse enseyi koruyacak) kullanınız.Sık dokumalı giysileri seçiniz, bunu kumaşı güneşe tutarak anlayabilirsiniz. Ne kadar az ışık geçiriyorsa o kadar iyi koruyor demektir.

Mümkün olduğu kadar güneş ışınlarının en güçlüğü olduğu Saat 10:00 ile16:00 arasında güneşlenmekten kaçınınız. En az %99 oranında ulraviole ışınınlarından koruyacak özellikte güneş gözlüğü kullanınız.

Çocuklarda güneş kremi kullanımı nasıldır?

Bu uygulamaları yaparken çocuğunuza örnek olunuz, bebeğiniz her zaman sizi taklit eder. bebekler için güneş kremiGüneş kremleri sizi cilt kanseri ve güneş yanıklarından ancak doğru kullanıldığında korur.

Unutmayınızki, güneş kremleri sizi güneşten korumak için kullanılmalıdır, daha fazla güneşte kalmanızı sağlamak için değil. Hem ultraviole A (UVA) hem de ultraviole B (UVB) ışınlarından koruyan geniş spektrumlu koruyucuları seçiniz Güneş kremleri üzerinde koruma faktörü rakamı SPF (sun protection factor) bulundurur, bu sadece UVB den koruma değerini gösterir.

UVA yı göstermez, en az 30 SPF li ve suya dayanıklı ürünlerden alınız. UVA için bir standart henüz olmasada, yeni olarak ürünler üzerinde yıldız sistemi kullanılmaktadır.

  • Bir Yıldız düşük UVA koruması,
  • İki Yıldız orta UVA koruması,
  • Üç Yıldız yüksek UVA koruması,
  • Dört Yıldız  en yüksek UVA koruması olan ürün demektir.

Çocukları güneşten koruma için güneş kremi nasıl kullanılır?

  • Yüz, burun, kulak, ayak ve elleri içerecek şekilde tüm vücuda ve yeterli miktarda uygulayınız. Unutmayınız az miktar yeterince koruyucu olmaz.
  • Güneşe çıkmadan 30 dk önce uygulayınız
  • Bulutlu havalar da kullanmayı ihmal etmeyiniz, bulut UV yi yansıtır.
  • Güneş kremi uygulamayı her 2 saatte bir yenileyiniz. Suya dayanıklı bile olsa 40 dk suda kalınca tekrarlamak gerekir.
Güncelleme Tarihi: 25.10.2019
Dr. Ertuğrul Güler
Editör
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
DEĞERLENDİR
TOPLAM 1 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525