+90312446 2525

Çocuğunuz Hastayken Okul Durumu

Çocuğunuz Hastayken Okul Durumu

Çocuğunuz Hastayken Okul Durumu

Çocuğunuz burnunu çekti! Hatta öksürdü! Üstelik boğazı da ağrıyor! Çocuklar hastalanır - hastalıkları şiddetli veya hafif olabilir. Bazı hastalıkları bulaşıcıdır, bazıları değildir. Çocuğunuzu okula ne zaman göndermemeniz gerektiğini nasıl bileceksiniz?

Hasta Çocuğunuz için 3 Soru

Çocuğunuzun hastayken evde kalıp kalmayacağını belirlemek için, Amerikan Pediatri Akademisi’nin önerdiği şu basit soruları sorabilirsiniz:

  • Çocuğunuzun ateşi var mı? 38,5°C veya daha yüksek ateş genellikle hastalık belirtisidir; dolayısıyla, çocuğunuz evde kalmalıdır.
  • Çocuğunuz derse katılabilecek kadar iyi mi? Hasta bir çocuk dersten bir şeyler alamayacak kadar bitkin görünüyorsa, onu okula göndermeyin.
  • Çocuğunuzun grip veya göz nezlesi gibi bir hastalığı mı var? Öyleyse, bu hastalıklar bulaşıcı olduğundan, onu okula göndermeyin.

Bir Çocuk Ne Zaman Okuldan Uzak Durmalı?

Ateş vücudun sizi hasta eden mikropları yok ettiğinin bir göstergesidir ve grip gibi enfeksiyonlarda yaygın görülen bir belirtidir. 38,5°C veya daha yüksek ateş varsa, çocuğunuzu okula göndermeyin. Çocuğunuzun ateşi düşene kadar en az 24 saat bekleyin. Ondan sonra onu okula gönderebilirsiniz.

İshal enfeksiyon, gıda zehirlenmesi veya antibiyotik gibi ilaçlar ile ortaya çıkabilir. Dışkı katılaşana ve doktorunuz onay verene kadar çocuğunuzu evde tutun. Hasta çocuğun bol bol sıvı aldığından da emin olun.

Kusma vücudun mikroplardan arınmak için kullandığı diğer bir yoldur. Genellikle mide virüsünden veya mide enfeksiyonundan kaynaklanır. Çocuğunuz son 24 saat içerisinde iki kez veya daha fazla kustuysa, onu okula göndermeyin. Çocuğunuz, belirtiler sona erdikten veya doktorunuz bulaşıcılığın ortadan kalktığını söyledikten sonra okula dönebilir.

Şiddetli öksürük ve üşüme belirtilerinde de çocuğunuzu okula göndermemelisiniz. Ciddi bir öksürük boğmaca, viral bronşit veya zatürre gibi bulaşıcı hastalıkların belirtisi olabilir. Ayrıca, astım veya alerji belirtisi de olabilir.

Boğaz ağrısı nezleye veya streptokoka(beta) işaret ediyor olabilir. Çocuğunuzda hafif bir nezle varsa, onu okula gönderebilirsiniz. Çocuğunuza streptokokal boğaz ağrısı teşhisi koyulmuşsa, antibiyotik tedavisine başladıktan sonra 24 saat evde tutun.

Göz nezlesi (konjonktivit) bulaşıcıdır ve hasta çocuğun tedaviye başladıktan sonraki 24 saat evde kalması gerekir.  Göz nezlesinin belirtileri göz kızarıklığı, tahriş, şişme ve iltihap olarak sayılabilir.

Baş ağrısı mide üşütmesi, grip, menenit ve streptokokal(beta) boğaz ağrısı gibi bulaşıcı hastalıkların belirtisi olabilir. Uzmanlar arasında, baş ağrısı yaşayan çocuğun okula gönderilmesi konusunda fikir birliği yoktur.  Çocukta başka herhangi bir hastalık belirtisi yoksa ve çocuk kendisini iyi hissediyorsa, okula gidebilir.

Cilt kızarıklığı suçiçeği, bakteriyel menenjit veya empetigo (deri enfeksiyonu) gibi bulaşıcı hastalıkların işareti olabilir. Çocuk teşhis konana kadar evde tutulmalıdır. Belirtiler kaybolduktan ve doktor onay verdikten sonra okula dönebilir.

Kulak ağrısı bulaşıcı değildir. Kendisini konsantrasyonu sağlayamayacak kadar kötü hissetmediği sürece, hafif bir kulak ağrısı olan çocuğun evde tutulmasına gerek yoktur.

Hafif nezle veya solunum yolu belirtileri, burun akıntısı şeffaf ve öksürüğü hafif olduğu sürece, çocuğu okuldan alıkoymamalıdır.

Güncelleme Tarihi: 25.10.2019
Dr. Ertuğrul Güler
Editör
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
DEĞERLENDİR
TOPLAM 13 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525