+90312446 2525

Hiç bir şey olmasa da bir şeyler oluyor mu?

Hiç bir şey olmasa da bir şeyler oluyor mu?

Bu virüsün farklı bir mutasyon olduğunu bilmeseydik ne olurdu? Adı konulamayan, çocukları ve bağışıklık sistemi iyi olanları büyük oranda etkilemeyen, yaşlı ve altta yatan ikinci üçüncü hastalığı olanları öldürebilen ve belkide öncede var olan bir hastalıktan söz ediyor veya söz etmiyor olacaktık.

An itibari ile Covid-19 dan hayatını kaybedenlerin sayısı dünyada 81.200.

Gelelim influenzaya, WHO ya göre dünyada yılda 290.000-650.000 arasında ölüm olmakta, dikkatinizi çekerim milyonlarca aşıya rağmen. Bunu herkes biliyor, sır değil. Sapla samanı karıştırma diyenler olacaktır ama eğer bu pandemi ise influenza ne?

Aklıma şu da geliyor Covid-19 için tüm ülkeler çapında ciddi önlemler alındı, alınmasaydı vaka ve ölüm sayısı çok olabilirmiydi?

Aynı şey influenza içinde geçerli, göreceğiz bu önlemlerle influenzaya bağlı ölümler ne kadar azalacak. Bu izolasyon tedbirleri ile sadece influenza değil, mevsimsel viral hastalıklar, bakteryel, viral pnömoniler, otitler, sinüzitler, tonsillitler ne kadar azalacak. Dışarı çıkılmaması sayesinde tüm allerjik hastalıklar, trafik kazalarından, iş kazalarından ölüm bile azalacak.

Boşanmalar, ev içi şiddet hariç her şey lehte görünüyor. Yani bir sosyal detoks. Ama sıkıntım böyle iyi niyetli bir üst akıl olduğuna inanamıyor olmam. Komplo teorisi diye düşünsem, bunun kazananı kim? düşünüyor düşünüyor bulamıyorum.

Acaba üst akıl korku mu salmak istiyor, yada eve kapatabilmenin taslağını mı hazırlıyor?

Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak düşüncesine artık inanmıyorum, inanmakta istemiyorum. Bu bitecek ve zamanla her şey yeniden çok güzel olacak. Bu durum bir sürü kahraman yarattı, bunlar bu ısrarlarından vazgeçmeyecek. Alınan hiç bir önlemi küçümsemiyorum, maskemi takıyorum, elimi yıkıyorum, ailem evde izole. Sağlık bakanı olsam aynı önlemleri ben de alırdım. Açık konuşalım hepimizin korkusu kendimizi veya yakınlarımızı kaybetmek. Böyle oluncada anlatılanlara güvenmek istiyoruz.

Harvard tan Johns Hopkins e Amerikadan avrupaya herkes aynı inanıyor. Ama aklıma şu da gelmiyor değil. Kimbilir Belki de kral çıplak!

Dr. Ertuğrul Güler

Güncelleme Tarihi: 08.04.2020
Dr. Ertuğrul Güler
Editör
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
DEĞERLENDİR
TOPLAM 4 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525