+90312446 2525

Kreşe Başlama

Kreşe Başlama

Kreşe başlama yaşı ne olmalıdır?

Çocukların, eğer herhangi bir zorunluluk (anne-babanın çalışması gibi) yoksa bebeklik dönemini evlerinde geçirmeleri önemlidir. İki yaş civarında bebeklikten çocukluğa geçişle birlikte çocuklarımızdaki sosyal ihtiyaçlardaki değişimler gözlenmeye başlayacaktır. Bu dönemden itibaren bireysel ihtiyaçlar, çocuğun gelişimsel durumu ve gelişimsel ihtiyaçları da göz önüne alınarak kreşe başlaması için bir plan yapılabilir.

Kreşe başlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Kreşe başlangıçta en az ilk bir ay kesintiye uğramadan devam etmesi uyum sürecini yönetmek için uygun olacaktır. Kreşimiz başlangıç süreci ile ilgili bilgi vereceklerdir. Ancak kafanızda bir soru oluştuğunda bunları kreşle paylaşmanız çok önemlidir. Bu iletişim, kreşle uyumunuzu artırırken sizin konuyu tam olarak anlamınızı sağlar ve süreci yönetmenizi kolaylaştırır.

Genellikle programlar bir-iki saat ile başlayıp tam güne geçiş yapmak şeklinde planlanır. Çocuğun yaşına, bireysel özelliklerine ya da durumuna uygun olarak daha esnek başlangıç programları yapmak uygun olabilir. Özellikle küçük çocuklarda öncelikle güven noktası öğretmendir. Bu nedenle kapıda onunla ilgilenecek öğretmenin karşılaması ve sizlerin güler yüzlü iletişimi onu olumlu etkileyecektir.

Ayrıca unutulmamalıdır ki başlangıçta evde çocuk için bilinmeyen veya kontrol edilemeyen durumlar varken (yeni kardeş sahibi olmak, aile içindeki olumsuz yaşantılar vb.) onun henüz tanımadığı bir yerde istekli olarak kalması tabi ki zordur.

Çocuğumuzu kreşe hazırlama

Bunların yanı sıra çocuğumuzun konu ile bilgilendirilmesi çok heyecanlandırmadan endişe etmesine fırsat vermeden güler yüzlü bir şekilde kreş ile ilgili bilgilendirilmesi önemlidir. Örneğin kreşte ne yapılır? Başka çocuklar var mı? Bir ihtiyacı olursa kim yardımcı olacak gibi sorular genellikle çocukların merak ettikleri konulardır. Ama bu soruları konusu gelince açıklamak ya da basit hikaye kitapları içinde cevapları bulmalarını sağlamak daha uygun olabilir.

Kreşinden memnun olan yaşıtları ile kısa sohbetlere şahit olmaları da olumlu etkileyebilir. Her şey netleşmeden doğrudan ve ısrarcı tavırlara girilmesi doğru değildir.

Aile içinde konu ile ilgili endişeli konuşmalara çocuğun şahit olmasını engellemelidir. Ayrıca unutulmamalıdır ki başlangıçta evde çocuk için bilinmeyen veya kontrol edilemeyen durumlar varken (yeni kardeş sahibi olmak, aile içindeki olumsuz yaşantılar vb.) onun henüz tanımadığı bir yerde istekli olarak kalması tabi ki zordur. Bu tip dönemler kreşe başlangıç için iyi seçimler değildir.

Sadece konuşmalarımızla değil vücut dilimizle birlikte bizi dinleyip değerlendirdiklerini unutmayınız.

Güncelleme Tarihi: 25.10.2019
Dr. Ertuğrul Güler
Editör
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
DEĞERLENDİR
TOPLAM 0 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525