+90312446 2525

Bebekler nasıl yıkanır?

Bebekler nasıl yıkanır?

Bebekler Nasıl Yıkanır?

Güvenlik açısından en önemli püf noktası, bebeğinizi banyoda – bir saniye için bile olsa – asla yalnız bırakmamaktır.

Bebeğinizi ne sıklıkta yıkamalısınız?

Bazı ebeveynler bebeklerini her gün yıkar. Ancak, bebeğiniz etrafta emeklemeye ve türlü türlü dağınıklığa girmeye başlayana kadar, onu haftada birkaç kez yıkamanız yeterli olacaktır. Yalnızca yüzünü sık sık yıkayın. Deri kıvrımlarının olduğu her yeri temiz tutun.

Genital bölgesini de her bez değişiminde derinlemesine temizleyin. Bebeğinizi yıkarken, hareketli ufaklıkla başa çıkmak sabun ve kayganlıktan dolayı biraz korkutucu olabilir. O yüzden onu sıkıca kavrayın.

Bebekler nerede yıkanmalı?

Mutfak lavabosunu veya küçük, plastik bir bebek küvetini kullanabilirsiniz. Standart bir küveti kullanırken, diz çökmeniz veya bebeğinizin üzerine eğreti bir hareketle eğilmeniz gerekir. Bu da, bebeğin hareketlerini daha az kontrol edebileceğiniz anlamına gelir.

Bebeğimi nasıl yıkamalıyım?

Bebeğinizi nasıl yıkayacağınızı ve bebeğinizi yıkarken işinizi kolaylaştıracak püf noktalarını burada bulabilirsiniz. Biraz şanslıysanız, banyo beraber geçirdiğiniz günlerin en keyifli zamanlarından biri haline gelecek.

  1. Gerekli tüm banyo malzemelerini yerleştirin ve bir havlu, temiz bir bez ve kıyafetleri düzenleyin.Bebeğin üşümemesi için, odanın rahat bir sıcaklıkta olduğundan emin olun.
  2. Küveti 7,5-8 cm kadar suyla doldurun. Su ılık ama dirseğinizin içini yakmayacak sıcaklıkta olsun – yaklaşık 32° derece veya birkaç derece yüksek bir sıcaklık yeterli olacaktır.
  3. Bebeğinizi banyo alanına getirin ve tüm kıyafetlerini çıkarın.
  4. Bebeğinizi küvete ayaklarından başlayarak yavaş yavaş kaydırın. Bu sırada, bir elinizi kullanarak boynunu ve başını destekleyin. Bebeğinizin üşümemesi için, banyo boyunca üzerine düzenli olarak bir bardak dolusu kadar su dökün.
  5. Hafif etkili bir sabunu az miktarda kullanın (çok fazla sabun, bebeğinizin derisini kurutur). Bebeğinizi, elinizle veya bir sabun beziyle yukarıdan aşağıya, öne ve arkaya doğru yıkayın. Önce başını ıslak, sabunlu bir bezle yıkayın. Bezi durulayın ve bu bezle gözlerini ve yüzünü nazikçe yıkayın. Bebeğinizin burun deliklerinde veya gözlerinde kurumuş mukus birikmişse, nemli sabun bezinin küçük bir kısmıyla birkaç kez mukusa dokunarak, tamamen silmeden önce yumuşamasını sağlayın. Bebeğinizin genital bölgesinde ise, rutin yıkama yeterli olacaktır.
  6. Bebeğinizi temiz suyla derinlemesine durulayın ve temiz bir bezle silin.
  7. Bebeğinizi başlıklı bir havluya sarın ve nazikçe kurulayın. Derisi kuruysa veya pişiği varsa, banyodan sonra hafif bir losyon sürebilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 27.10.2019
Dr. Ertuğrul Güler
Editör
Dr. Ertuğrul Güler
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
DEĞERLENDİR
TOPLAM 2 OY
PAYLAŞ
SORU SOR
Çocuk Doktoru İletişim Formu

Lütfen form alanlarını giriniz.

Bilgileriniz gizli tutulmaktadır.

Dr. Ertuğrul GülerDr. Ertuğrul GülerÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
0312 446 2525