Dr. Ertuğrul Güler

  >  Makaleler   >  Leyla Bebekten Sonra
leyla bebekten sonra

Leyla Bebekten Sonra

Cocuklari her zaman sevdim ama cocuklara duydugum sevgiyi ve fazlasini yapma istegimi, Tip egitimimin son senesinde cocuk hastaliklari servisinde calismaya basladigimda anladim. Cocuklardan aldigim enerji beni cok etkiledi, hayatin baslangicinda, hayata tutunmaya calisan savunmasiz yeni ruhlar benim hayatima yeni bir anlam kazandirdi. Cocuk servisini her ziyaretimde, elimden geldigince cocuklarin suratlarinda ufak bir mutluluk yaratmak icin cabaladim.
Son zamanlarda, kendimi cok umutsuz hissediyorum, hani ruyada birseyden kacmak istersin ama yapamazsın umutsuzca çırpınırsın. Oyle hissediyorum kendimi cok umutsuz. Duşunce bicimi Kural, empati, sevgi, hoşgörü nasıl öğrenilir? Nasıl öğretilir? Bu ulkede bunlari başarmak kac yüzyıl alır?
Neden bunca kara dizi seyirci buluyor? Rating yapıyor? Sadece bunları yayınlamak bile iki yuzlulugumizun şark kurnazligimizin göstergesi değilmi? Dogru sadece lehime ise doğru, Empati mağdura degil katile, mağdura degil hırsıza duyulursa nasıl olacak? İnsana ceza ile sevmeyi ogretebilirmisimiz? Haksızlığa sadece kendine değilde, baskasına olunca da karşı çıkabilmeyi, baskasının acisini da yüreğinde duyabilmeyi. Baskasinin sevinci ile mutlu olabilmeyi ogrendigimizde, adil sevgi dolu, hoşgörülü toplum olacağız.
Gecen gun sans eseri kesfettigim “leyladansonra” projesi beni bir parca umutlandirdi ve okul yillarim aklima geldi. 3 tip fakultesi ogrencisinin, hayata cok erken gozlerini yuman, minik Leyla’nin hayali ile baslattiklari projesi. Projelerini kendi agizlarindan anlattiklari sekilde asagida yer veriyorum. Şeffaflığın korunması adına direkt olarak maddi yardım kabul etmiyorlar. Beklenen hediyeler icin yardimci olabilir veya dilerseniz çocukları ziyaret ederken onlarla iletişimi kolaylaştırmak için yanlarinda goturdukleri boya kalemi, boyama kitabı, resim defteri, çıkartma kitabı, küçük yaştaki çocuklar için ahşap puzzle, eğitici oyuncaklar gibi malzemelerden her ay düzenli olarak gönderebilirsiniz.
Kargo adresi: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü
Çapa yerleşkesi
Fatih/İSTANBUL
Alıcı: Ömer Alkaya – Enstitü Müdürü
İrtibat No: 05348243126 ( Şeyma Kaya )

“Bu yazı çok düşünülmeden yazılacak, çok süslenmeden ve birkaç kontrolden geçmeden. Çünkü bugün Leyla aramızdan ayrılalı 6 ay olmuş ve biz Leyla ile tanışalı 1 yıldan fazla..

Biz kimiz? Şimdilik 3 kişiden oluşan tıbbiyeli bir ekibiz. Okulumuzun onkoloji servisini ziyaretlerimiz sırasında çocukların en büyük isteklerinin bile bizimkilere kıyasla ne denli küçük olduğunu gördük ve ‘1 çocuk 1 dilek’ temalı bir proje başlatmak istedik. Yani Latince deyimiyle mottomuz da olan ‘Unus puer Unum desiderum’ Amacımız asla bağış toplamak değil. Yalnızca bir çocuğa sorulduğunda ağzından ilk çıkan, son zamanlarda en çok düşlediği şeyin gerçekleşebilmesi için aracı olmak. Biz onları ziyaret ettikçe yenileniyoruz, öğreniyoruz, vermekten çok alıyoruz esasen. İstedik ki borcumuzu ödeyelim küçük arkadaşlarımıza. Bir fotoğrafla birlikte ufak da bir tıbbi hikaye ve o miniğin tek dileğini paylaşacağız sizinle. Mutluluğunu bizzat görmek isterseniz İstanbul Üniversitesi İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi’nde kendisini bulabileceğiniz yeri tarif edeceğiz size, böyle bir imkan yoksa da bize kargolamak isterseniz biz ulaştıracağız.”

Devami icin: http://istanbultip.leyladansonra.com/?p=14

Post a Comment