Dr. Ertuğrul Güler

  >  Uncategorized   >  Çocuklarda kreşe başlama
çocuklarda kreşe başlama

Çocuklarda kreşe başlama

Kreşe başlama yaşı ne olmalıdır?

Çocukların eğer herhangi bir zorunlulukları (anne-babanın çalışması gibi) yoksa bebeklik dönemini evlerinde geçirmeleri önemlidir. 2 yaş civarında bebeklikten çocukluğa geçişle birlikte çocuklarımızdaki sosyal ihtiyaçlardaki değişimler gözlenmeye başlayacaktır. Bu dönemden itibaren bireysel ihtiyaçlar, çocuğun gelişimsel durumu ve gelişimsel ihtiyaçları da göz önüne alınarak kreşe başlamasına uygun zaman belirlenmelidir. Bu noktada mevsimler ve tatil dönemleri başlangıç tarihine karar verirken mutlaka dikkate alınmalıdır.

Kreşe başlarken nelere dikkat etmeliyiz?

Kreşe başlangıçta en az ilk bir ay kesintiye uğramadan devam etmesi uyum sürecini yönetmek için uygun olacaktır.

Kreşler genellikle bu konuda size başlangıç ile ilgili bilgi vereceklerdir. Ancak kafanızda bir soru oluştuğunda bunları kreşle paylaşmanız çok önemlidir. Bu iletişim kreşle uyumunuzu artırırken sizin konuyu tam olarak anlamınızı sağlar ve süreci yönetmenizi kolaylaştırır.

Çocukların yaşının küçük olması uyum sağlama sürecinde daha dikkatli olmamız, belki daha esnek başlangıç programları yapmak ve sadece konuşarak değil vücut dilimizle de bizi konu ile ilgili değerlendirdiklerini unutmamamız önemlidir.

Yine özellikle küçük çocuklarda öncelikle güven noktası öğretmendir. Bu nedenle kapıda onunla ilgilenecek öğretmenin karşılaması ve sizlerin güler yüzlü iletişimi onu olumlu etkileyecektir.

Dikkat edilecek bir diğer nokta çocuğun bireysel özellikleridir. Uyum sağlama süreci ile ilgili bazı değişiklikler esnemeler ya da düzenlemeler gerekebilir.

Çocuğumuzu kreşe hazırlama

Bunların yanı sıra çocuğumuzun konu ile bilgilendirilmesi çok heyecanlandırmadan endişe etmesine fırsat vermeden güler yüzlü bir şekilde kreş ile ilgili bilgilendirilmesi önemlidir. Örneğin kreşte ne yapılır? Başka çocuklar var mı? Bir ihtiyacı olursa kim yardımcı olacak gibi sorular genellikle çocukların merak ettikleri konulardır. Ama bunları doğrudan açıklamak yerine basit hikaye kitapları içinde cevapları bulmalarını sağlamak daha uygun olabilir. Kreşinden çok mutlu olan görüştüğümüz yaşıtları ile kısa sohbetlere şahit olmaları da olumlu etkileyebilir. Her şey netleşmeden doğrudan ve ısrarcı tavırlara girilmesi doğru değildir.

Aile içinde konu ile ilgili endişeli konuşmalara çocuğun şahit olmasını engellemeliyiz.

Başlangıç sürecinde evde bilinmeyen, tanımlanamayan veya kontrol edilemeyen durumlar varken (yeni kardeş sahibi olmak, aile içindeki olumsuz yaşantılar vb.) onun henüz tanımadığı bir yerde istekli olarak kalması tabi ki daha zordur.

Post a Comment